HOGY IS HATÁROZZA MEG AZ ELEFÁNT AZ ÉLETEM?
Biztosan ismert előtted is az a hindu mese, amiben 5 vak emberhez elvisznek egy elefántot. Ezek az emberek sohasem látták a napvilágot, így a tárgyakról, élőlényekről, a körülöttük lévő világról csak a többi érzékszervük alapján alakították ki saját képüket. Megkérdezték hát tőlük, hogy ők hogyan látják az elefántot. Odamentek a hatalmas állathoz, és mindannyian megérintették valahol, majd a következő válaszokat adták:
- Aki a lábát érintette, azt mondta: Az elefánt olyan, mint egy vastag fa.
- Aki a farkát fogta tiltakozott: Nem, nem, inkább olyan, mint egy kötél.
- Aki az agyarát tapogatta kijavította őket: Szerintem inkább olyan, mint egy gerely.
- Aki a fülénél volt, lehurrogta az előzőket: Nincs igazatok, az elefánt úgy néz ki, mint egy hatalmas legyező.
- A következő az elefánt oldalát simogatta és legyintett a többire: Dehogy! Az elefánt olyan, mint egy nagy fal.
- És az utolsó, aki az ormányát vizsgálta, lesújtó véleményt mondott a többiek leírásáról: Szerintem viszont mindannyian tévedtek, mert az elefánt tisztára, mint egy óriáskígyó.
Amit ezek az emberek még nem tudtak, az az, hogy míg mindannyian az igazságot keresték, annak csak egy-egy részletét tapasztalták, ismerték meg, amik alapjában igazak voltak, de nem az igazság.
Sokféle tanulságot le szoktak vonni ebből a meséből, számomra mégis van egy különutas üzenete, amit csak sok-sok év után értettem meg és az örömteli élethez vezető utat mutatja meg. Egy olyan utat, ami az ego és manipuláció, az ebből eredő versengés, megfelelési kényszer, szégyen és bűntudat helyett az önazonosság, elfogadás és együttműködés irányába visz, ami együtt jár az érzelmi intelligencia, vagy EQ fejlődésével.
Hogy hogyan?
Nézzük meg a fenti történetben mi is történt és miért, majd nézzük meg azt, ami akkor történne, ha feloldjuk a gátló viselkedésmintákat.
ELSŐ SZAKASZ: NEKEM VAN IGAZAM!
Mi történik a mesében?
Mindegyik ember a saját igazát mondja el, azt fogadja el valósnak, az attól eltérő tapasztalásokat pedig elutasítja. Így nem jutnak el az igazi felismerésig, hogy valójában hogyan is néz ki egy elefánt.
Miért történhet ez?
Ezek az emberek az érzelmi intelligencia egy olyan szintjén állnak, ahol a saját tapasztalásaikat tekintik egyetlen igazságnak, a saját érzelmeiket és érzelmi reakcióikat pedig az egyetlen helyes válasznak egy adott helyzetre. Ezért aztán elutasítanak az övéktől eltérő nézőpontokat, nem működnek együtt az igazság felderítésében, hisz eleve az övék a helyes.
==============
A történetben az emberek a saját igazukat fogadják el teljes igazságnak. Az életük során tapasztaltak, a leginkább gyermekkorban megtanult és mélyen rögzült hiedelem- és érzelmi rendszer azt mondatja vele, hogy a saját igazát kell elfogadnia és elfogadtatnia. A világ felé be kell bizonyítania, hogy erős, hogy megfelel az elvárásoknak.
==============
Ez aztán azt eredményezi, hogy amennyiben egy adott szituációban bebizonyosodik, hogy még sincs igaza, megszégyenül, dühös lesz, gyakran bűntudattal vegyesen. Ez aztán elvezet egy ördögi körhöz, ahol egyre jobban be akarja bizonyítani, hogy megfelel a közösség elvárásainak. Vagyis bizonyítani szeretné az igazát. Emberünk nem igazán fog együttműködni, az egoját erősíti, még akkor is, ha néha látja, hogy az együttműködés jobb eredményeket hozna. Ezzel kezdetét veszi a versengés. Emberünk be akarja bizonyítani, hogy igaza van. Képes a tényeket részben vagy egészben manipulálni azért, hogy a közösségétől pozitív és elismerő visszacsatolást kapjon, hogy érezze, hogy megfelel, hogy jó. Ekkor hallunk ilyen mondatokat:
- Azt csináld, amit mondtam!
- Ugye, hogy nekem van igazam?
- Nem véletlenül mondom, hogy ezt, vagy azt csináld!
- Nem vagyok hajlandó vitatkozni, csináld, amit kértem!
- Ha nem tetszik, elmehetsz.
- Vagy megszoksz, vagy megszöksz.
- Nem is úgy volt.
- Ezt mondtam, de nem úgy értettem.
- Egészen másképp történt.
- Amit te mondasz, az nem igaz.
- Hidd el én ezt jobban tudom.
- Ne vitatkozz velem!
Ezek olyan a gyermekkorunkból hozott olyan mélyen rögzült viselkedésminták és érzelmi reakciók, amelyeket észre sem veszünk, legfeljebb mások reakciója okozhat később bűntudatot. Ezek a bennünket ért hatásokra adott reakciók igen gyakran rossz irányba terelik az életünket, gátolják azt, hogy örömmel és szabadon éljük a mindennapjainkat. Egy idő után lehetséges, hogy felfedezzük, hogy sokkal sikeresebbek lennénk, ha együttműködnénk. Az életünk könnyebb és örömtelibb is lehetne. Ekkor fordul a figyelmünk olyan tréningek felé, mint
- kommunikációs tréningek,
- asszertivitás,
- reziliencia,
- családterápia, stb, ami nagyon hasznos.
A legtöbb ember eljut idáig és mit tanulunk meg?
Megtanuljuk manipulálni a mélytudat szinten bevésett viselkedésmintáinkat, a helyzetekre adott érzelmi válaszainkat.
Ez hosszú távon feszültséget okozhat bennünk, hiszen a gátló viselkedésmintáinkat nem változtatja meg, sőt néha, mint amikor a kukta ledobja a fedőt, elemi erővel elő is törnek. Sajnos legtöbbször olyan helyzetekben, amikor a legkevésbé akarunk a külső elvárásoknak megfelelni. Vagyis finoman szólva mostohán bánunk a gyermekünkkel, a partnerünkkel, épp a hozzánk legközelebb állókkal.
A módszerek jók, van helyük, legfeljebb folyamatos figyelmet és fókuszt igényel, hogy állandóan felügyeljem a reakcióimat, amit egy idő után, elég gyakorlást követően már automatikusan tudok alkalmazni, szokássá teszem, miközben a mélyen bevésett viselkedésmintám nem változik. Vagyis beépítek az életembe egy folyamatos manipulációs technikát, ami egy ideig hozza is az elvárt eredményt.
MÁSODIK SZAKASZ: MINDENKINEK MEGVAN A SAJÁT IGAZSÁGA
Mivel ez a hindu mese egy fiktív történet, most képzeljük el, hogy olyan emberek vizsgálják az elefántot, akik elfogadnak más véleményeket is.
Ebben az esetben mi történik?
Az embereink nem kinyilatkoztatnak és kijelentenek valamit, amiről úgy gondolják hogy igaz és csak az lehet az igaz, hanem feltételezésekkel élnek, hiszen lehet másnak is véleménye, ami az övéktől eltér. Így megváltoznak a kimondott tapasztalások közlései:
- Én az érzem, hogy az elefánt olyan, mint egy vastag fa.
- Nekem olyannak tűnik, mint egy kötél.
- Én egy gerelynek érzem.
- Nekem egy hatalmas legyezőhöz hasonlít.
- Hú, én egy nagy falhoz tudom hasonlítani.
- Én olyannak érzékelem, mint egy óriáskígyót.
Nem az a lényeg, hogy meggyőzzem a külső világot arról, hogy igazam van, hanem megosztom a külső világgal a saját tapasztalásom, ha igény van rá, vagyis nem a külső környezet visszacsatolása határoz meg.
Embereink az érzelmi intelligenciának azon a szintjén állnak, amikor tudják és elfogadják, hogy minden ember a saját életútja során szerzett tapasztalatok alapján másképp látja a világot. Ez a másképp látás egyúttal más igazságot is tart takar. Vagyis elfogadjuk, hogy minden embernek megvan a saját igaza, a saját képe arról, amit egyébként közösen, együtt látunk. Ebben az esetben embereink érdeklődők, kíváncsiak, nem utasítják el a többiek véleményét, és amikor az egyes igazakból, mint részletekből összeállítják a teljes képet, le tudják írni az igazságot. Ezzel ők maguk is többek lesznek.
==============
Itt már nem a versengés a lényeg, hanem az együttműködés. Az együttműködés úgy, hogy elfogadjuk mások nézőpontját, és annak megsértése nélkül alakítunk ki egy közös látásmódot, amiben örömmel és sikeresen tudunk továbblépni.
==============
Az ilyen kapcsolódásoknál már feldolgoztuk és feloldottuk az életünket negatívan befolyásoló, gátló, mélyen rögzült érzelmi reakciókat, érzelmi blokkokat. Amennyiben ezeket a gátló viselkedésmintákat sikerül feloldani, azzal azonnal megszűnnek a korábbi egoból adott reakcióink és az életünk egy örömteli élet irányába vesz fordulatot.
Többé már nem kell manipulálni sem a valóságot, sem más embereket, mert tisztában vagyunk önmagunkkal és azzal, hogy a világunk az elfogadáson alapul és együttműködve tudunk igazán jól haladni.
HOGY ÉREM EZT EL?
Az 1. szakaszban azt láttuk, hogy az ember a saját érzelmi reakcióit, az őt ért helyzetekre adott érzelmi válaszait kezdte el manipulálni (megjegyzem jó szándékkal és jó irányba), azért, hogy ne bántsa a környezetét és az eddiginél pozitívabb visszacsatolásokat kapjon. Ám ez továbbra is manipulációs technika, ami, mint átmeneti fázis, nagyon jó eredményeket tud hozni, és helye lehet az érzelmi fejlődésünk rendszerében egészen az életközépi válságig, amikor érezzük, hogy valami nem klappol és ez minden bizonnyal elkezd zavarni.
A 2. szakaszban az ember már a konkrét gátló érzelmi reakciókat és a mögéjük tartozó blokkokat, gátló viselkedésmintákat oldja fel, amivel azonnal megváltozik a helyzetekre adott reakciója, megváltozik a viselkedésmintája. Azzal, hogy a későbbiekben már nincs szüksége a manipulációra, eltűnik az életéből a folyamatosan frusztráló érzelmi feszültség, hiszen a továbbiakban teljesen önazonosan tud élni a környezetével.
Ebben az a csodálatos, hogy ezt a változást a környezete is azonnal lereagálja és vele együtt változik. Az addig kétségbeesve keresett pozitív visszacsatolások a környezet felől automatikusan és folyamatosan érkeznek, és az életünkben meglepő módon egyre több pozitív változás történik.
Mik lehetnek ezek? Tulajdonképpen bármi, de hogy néhány megtörtént és általam is tapasztalt példát mondjak:
- Egy csapásra megszűnik a tériszonya.
- Váratlan, bár vágyott állásajánlatot kap.
- Váratlan, bár vágyott fizetésemelést, vagy plusz juttatást kap a munkahelyén.
- Az édesanyja ötvennégy év után először kimondja, hogy szereti.
- Bár korábban nem merte kimondani a véleményét, most hirtelen ezt úgy képes megtenni, hogy meghallgatják és el is fogadják, és közben senkit sem bánt meg vele.
Az AnaLog módszer egy olyan technika, amivel ez elérhető.
Ahelyett, hogy új szokásokat vezetek be, azzal, hogy begyakorlom, hogyan manipuláljam az „ösztönös” viselkedésemet, a gátló érzelmek kioldásával úgy változtatom a vágyott irányba az életem folyását, hogy mellette teljesen önazonos maradok, bár már egy másik szinten, miközben nem okozok sérüléseket a környezetemben és önmagamban.
==============
Kapcsolódó cikkek:
Tudtad, hogy az agyunk a döntésekhez hiányzó információkat képes automatikusan pótolni?
Párkapcsolat – Érzelmek – Feldolgozás
==============
Az AnaLog módszerről bővebben olvashatsz itt: AnaLog módszer
IDŐPONT FOGLALÁSHOZ KLIKKELJ IDE: Online időpontfoglalás
Iratkozz fel a Cacirasz – AnaLog módszer Facebook oldalunkra, ahol aktív közösségünk tagja leszel, így az elsők között értesülsz eseményeinkről!
Iratkozz fel az RBTErápia Youtube csatornánkra, ahol hasznos videókat találsz és az elsők között értesülsz, ha új videót teszünk fel.
Boldog napot Neked!
Boldog Tamás Gyula
life és párkapcsolati coach
életvezetési tanácsadó
+3670 638 6982
Insta: @boldog_tom
TikTok: @boldog_tom
boldog.tamas.gyula@cacirasz.hu
https://www.cacirasz.hu
6 Comments