A GYÁSZRÓL
Már maga a szó is rémületet és ellenkezést vált ki a legtöbb emberből. A mi európai kultúránkban a gyász és a halál valahogy tabu téma.
Nem foglalkozunk vele, sőt félünk tőle, mert az elmúláshoz, veszteséghez kapcsolódik, ezért aztán inkább kerüljük még a témát is.
Legtöbben egy szeretett, hozzánk közel álló személy elvesztéséhez kapcsoljuk és azt sem tudjuk, hogy ez egy folyamat, jól megkülönböztethető és felismerhető szakaszokkal. A gyász inkább változáshoz kapcsolódik, amiben azért valóban ott van a veszteség. Engem személy szerint eddigi életem során nagyon sokszor talált meg, bár csak mostanában kezdtem el érteni.
A gyásszal és a gyász folyamatával életünk során elég sokszor találkozunk. A gyász ugyanis egy folyamat, ami akkor kezdődik, amikor az életünkben valami komoly változáshoz érünk. Olyan változáshoz, ami után már semmi sem lesz olyan, mint előtte. Valami visszavonhatatlanul megváltozik és az életünk egy új mederben folyik tovább. Ez azt jelenti, hogy valamit, akár csak egy szokást is, akarva-akaratlanul elhagyunk és valami máshoz kell hozzászoknunk.
Ez egy komoly és megterhelő feladat mind lelki, mind fizikai, élettani szinten, amivel foglalkoznunk kell. Mik lehetnek ezek a változások?
- Óvodáskor vége, iskola kezdése,
- Ballagásokkal együtt járó váltások,
- Szakítások,
- Új munkahely, munkahelyváltás,
- Egy jól megszokott kocsi lecserélése,
- Költözés, lakóhelyváltás,
- Amikor tönkremegy egy imádott ruhadarab, vagy csak szimplán kinövöm,
- Elveszik, tönkremegy egy szeretett tárgy, gép, játék,
- és persze valaki elvesztése.
Látod, a sor végtelen és valóban ott a veszteség. Ám az esetek többségében a változás egyben egy olyan lépést jelent, ami egy bizonyos szempontból magasabb szintet, előrelépést jelent az életedben.
- Egy jobb munkahelyet, magasabb megbecsüléssel, több pénzzel,
- Egy jobb iskolát, ami közelebb visz a céljaidhoz,
- Egy jobb lakást/házat, ahol jobban elfértek, szebb a kilátás, és még sorolhatnám.
Ám akkor is ott marad valami, ami eddig az életünk része volt, és már többé nem az. Az emlékeinkkel, a ragaszkodásunkkal, az illatával, a hangjaival, a barátainkkal, ismerőseinkkel. Ezek már nincsenek többé, vagy nem úgy. És a lelkünkben valahol létrejön egy égető, fájó űr. És ez ott van, ha tudomást veszel róla, ha elzavarod. Ott van és egyszer mindenképp jelentkezik és teljes figyelmet fog kérni.
HOGYAN KEZELJÜK A GYÁSZT
És ott van az új, ami még szokatlan, ami egyelőre annak teljességében ismeretlen, amihez hozzá kell szoknom és amiben el kell igazodnom.
Ezt a két erős hatást pedig bizony fel kell dolgoznom. Persze általában az újjal foglalkozunk. Bizony, amikor például odajön hozzánk a kisiskolás gyermekünk könnyes szemekkel, hogy hiányzik neki az ovi, szinte félvállról mondod, hogy mi a fene van, hát már iskolás vagy! Vagy, amikor a semmiből elkezd sírni, hogy itt, az újban, hiányzik neki a régi szobája illata, és lehet, hogy kicsit mérgesen is, közlöd vele, hogy az egy kis luk volt, és örüljön, hogy ebben az új házban lehet, akkor ő gyászol és végig kéne, hogy segítsük őt (de legalább megértsük) a gyász lépésein, hogy később ne legyen ezzel problémája.
A gyász folyamatának jól megfogható, egymást követő szakaszai
- Tagadás,
- Harag/Düh
- Alkudozás
- Depresszió/Bánat
- Elfogadás
Nos, a rossz hír az, hogy a gyász lépéseit nem lehet átugrani, felcserélni, kihagyni. Nem tudja senki más megoldani helyettünk.
A jó hír pedig az, hogy a folyamatot senkinek sem kell egyedül végig vinnie.
Lehet és kell segítséget kérni!
Segítséget, aki támogat, megért és támaszt nyújt, aki nem ítél meg akkor sem, ha szabadjára engeded a könnyeid, vagy éppen magadból kikelve minden világi és nem világi teremtményt erős dühvel, ordítva küldesz a fenébe.
==============
Egy hivatásos segítő ebben tud támogatni. AnaLog oldásokkal sem lehet feloldani a folyamat lépéseit. AnaLog konzulensként az AnaLog módszerrel abban tudok segíteni, hogy ha elakadnál valamelyik szakasznál és egy tudattalan minta, egy tudattalan érzelmi reakció megakadályozna abban, hogy azt a szakaszt feldolgozd és tovább tudj lépni, kioldjuk azt a tudattalan, akadályozó mintát. Segítőként pedig tudlak támogatni a további folyamatban.
==============
MI TÖRTÉNIK, HA NEM DOLGOZOM FEL ÉS HOVA VISZ A FELDOLGOZÁS
Mint látod, a gyász az életünk minden szakaszában elkísér bennünket, egészen kisgyermekkorunktól kezdve. Ha akkor nem dolgozunk vele, amikor jelentkezik, ha ott nem oldjuk meg, akkor, kétséged ne legyen, egyszer jelentkezni fog. És ez a pont akkor lesz, amikor az életünkben valami igazán katartikus esemény történik.
Ott, akkor elég lenne azzal megküzdeni, mert annyira mély és felkavaró. Annyira mély és felkavaró, hogy nem tudunk ellenállni. Nem tudunk már elég erősek maradni. Nem tudunk tovább nyelni. Nem tudjuk kikerülni a gyászt. És akkor, azok az erősen lefojtott, mélyen, égetőn izzó veszteségélmények kirobbannak, ők is előtörnek és követelik a figyelmünket, az elveszetettek követelik a helyüket. Követelik egyszerre és együttesen a legváratlanabb helyzetekben. Utat találnak, amikor egy megbeszélésen ülsz és valaki olyat mond, utat találnak, amikor megérzel egy olyan illatot, utat találnak, amikor meghallassz egy hangot.
Mert a veszteség, még ha sokkal nagyobb „nyereségre” is váltottad ki, még ha annyira bagatellnek is tűnik, hogy nem érdemes szót ejteni róla, bizony veszteség, amit fel kell dolgozni.
Épp a feldolgozás során alakul át bennünk, a rálátásunk megváltozásával az, ahogyan a veszteségre, életünk addigi, de már elhagyott részére tekintünk.
Ami addig egy dohos, kicsi lakás és kényszerhelyzet volt, az a gyászt követően tapasztalássá alakul és emlékek sokaságává. Egy rossz kapcsolat, akár a szülővel, átalakulhat elfogadássá, akár még szeretetté is, mert átlátod, hogy mi volt a dolgotok egymással.
Azonban a veszteséget nem tudod meg nem történté tenni. Ott marad a lelkedben, mint egy gyermekkori baleset nyoma a lábadon és a gyász folyamata segít vele együtt élni anélkül, hogy az azt követő életedben akár tudattalan mintaként akadályozzon a boldogságodban.
A gyász folyamtának feldolgozása a veszteségélményt transzmutálja olyan élménnyé, ami az emlékeken, a rálátáson, a tapasztaláson keresztül erőt ad, hogy el tudd fogadni, tovább tudj lépni, és erőként fel tudd használni a boldog életed kiteljesedéséhez. Mert az élet értünk van és azért születtünk ebbe a létbe, hogy boldogok legyünk.
==============
Kapcsolódó cikkek:
Párkapcsolat – Érzelmek – Feldolgozás
AMIKOR NEM ÉRDEKEL A MÁSIK GONDJA
==============
Az AnaLog módszerről bővebben olvashatsz itt: AnaLog módszer
IDŐPONT FOGLALÁSHOZ KLIKKELJ IDE: Online időpontfoglalás
Iratkozz fel a Cacirasz – AnaLog módszer Facebook oldalunkra, ahol aktív közösségünk tagja leszel, így az elsők között értesülsz eseményeinkről!
Iratkozz fel az RBTErápia Youtube csatornánkra, ahol hasznos videókat találsz és az elsők között értesülsz, ha új videót teszünk fel.
Boldog napot Neked!
Boldog Tamás Gyula
Life és párkapcsolati coach
AnaLog konzulens
+3670 638 6982
Insta: @boldog_tom
TikTok: @boldog_tom
boldog.tamas.gyula@cacirasz.hu
https://www.cacirasz.hu